Kilpailut ja edustusjoukkueet

2018

 

 

MM-kilpailut 8.7.-21.7.2018, Ostrów, Puola

15m luokka
Harri Hirvola
Kristian Roine

Vakioluokka
Juha Sorri
Petri Sucksdorff

Kerholuokka
Antti Koskiniemi
Juha Vainikka

Joukkueenjohtaja
Simo Kettunen

Kisasivut

 

 

 

 

MM-kilpailut 28.7.-12.8.2018, Pribram, Tŝekki

18 m luokka
Hannu Halonen
Martti Sucksdorff

20 m luokka
Antti Lehto & Juha Sorri

Avoimeen luokkaan ei ole nimetty edustajia

Joukkueenjohtaja
Pekka Halonen

Kisasivut

2017

EM-kilpailut 23.7.-5.8.2017  Moravská Třebová, Tsekki

Vakioluokka
13. Aku Jaakkola
6. Juha Sorri

20 m-kaksipaikkaisluokka
9. Harri Hirvola ja Visa-Matti Leinikki

Joukkueenjohtaja
Mika Ganszauge

Kisasivut

wgc2017_benalla

MM-kilpailut 8.-21.1.2017 Benalla, Australia

15m luokka
13. Hannu Halonen
34. Timo Nurminen

18m luokka
37. Martti Koivula
10. Erkki Heinonen

Avoin luokka
25. Antti Lehto

Joukkueenjohtaja
Pekka Halonen

Bloggaaja/tiedottaja:
Katja Soikkeli

Kisasivut

2016

WCG2016_logo_small

MM-kilpailut 30.7. – 13.8.2016 Pociunai, Liettua

Kerholuokka
8. Kristian Roine
37. Mikko Nikunen

Vakioluokka
36. Aku Jaakkola
18. Markku Kuusisto

20 m kaksipaikkaisluokka
10. Antti Lehto & Nikke Luukkanen

Joukkueenjohtaja
Simo Kettunen

Tiedottaja
Katja Soikkeli

Joukkueen blogi
Kisasivut

2015

Campionati-Europei-2015-Logo-300px-300x150

EM-kilpailut 2.-15.8.2015, Rieti, Italia

EM 6. Juhani Sahlberg kerholuokka
6. sija Juhani Sahlberg

Kerholuokka
6. Juhani Sahlberg
20. Sakari Pyörre

Vakioluokka
13. Aku Jaakkola
15. Juha Sorri

15m luokka
22. Antti Koskiniemi
23. Mikko Nurminen

Joukkueenjohtaja/valmentaja:
Raimo Nurminen

Kisaraportit Pulinajaksolla
Järjestäjien facebook
Tulokset

Kisasivut

logo_wwgc2015

Naisten MM-kilpailut 1.-14.8.2015, Arnborg, Tanska

Kisasivut

9th-fai-junior-world-gliding-championships_04_193x159Nuorten MM-kilpailut 1.-12.12.2015, Narromine, Australia

Kisasivut

 

Vakioluokka
Petri Sucksdorff

Joukkueenjohtaja/valmentaja:
Martti Sucksdorff

EGC 2015EM-kilpailut 12.-25.7.2015, Őcsény

 

 

Visa-Matti Leinikki ja Harri Hirvola EM-kilpailut6. 2015 Unkari 20m
6. sija, Visa-Matti Leinikki ja Harri Hirvola

18 m luokka
22. Martti Sucksdorff
29. Hannu Halonen

20 m luokka
6. Harri Hirvola & Visa-Matti Leinikki
8. Hannu Nurmiranta & Ilpo Haikonen

Joukkueenjohtaja
Mika Ganszauge

Joukkueen blogi
Tulokset Soaring Spotissa

Kisasivut


2014 

GliderLogo3rgb_FAIMM-kilpailut 22.6-6.7.2014, Räyskälä

 

 

 

MM-hopeaa Antti Lehto ja Nikke Luukkanen
MM-hopeaa Nikke Luukkanen ja Antti Lehto

Kerholuokka
17. Markku Kuusisto
22. Kristian Roine

Vakioluokka
8. Juha Sorri
27. Antti Koskiniemi

20m luokka
2. Antti Lehto ja Nikke Luukkanen

Joukkueen blogi Facebookissa
Tulokset Soaring Spotissa

 

WGC2014 LesznoMM-kilpailut 21.7.-10.8.2014, Leszno, Puola 

 

 

 

15m luokka
19. Harri Hirvola
27. Tapio Tourula

18m luokka
15. Aku Jaakkola
28. Olli Teronen

Avoinluokka
12. Eric Heinonen
28. Martti Koivula

Joukkueen blogi
Tulokset Soaring Spotissa


2013

EGC2013EM-kilpailut 5.-21.7.2013 Ostrow, Puola

 

 

Kuva Mika Ganszauge
EM-viitoset: Visa-Matti Leinikki ja Harri Hirvola
Kuva Mika Ganszauge

Vakioluokka
12. Markku Kuusisto
16. Juha Sorri

Kerholuokka
8. Antti Koskiniemi
26. Juha Vainikka

20m luokka
5. Harri Hirvola / Visa-Matti Leinikki
20. Kimmo Pulkki / Arto Mäkisalo
21. Antti Taimioja / Kimmo Tihula

Kisasivut
Joukkueen blogi
Tulokset

EM-kilpailut 8.-21.6.2013 Vinon sur Verdon, Ranska

Ei edustusta

 

Naisten MM-kilpailut 29.6-13.7.2013 Issoudun, Ranska

15m luokka
17. Eija Kujansuu

Joukkueen blogi
Tulokset


2012

WGC2012MM-kilpailut 28.7-19.8.2012 Uvalde, Texas, USA

 

 

 

15m luokka
17. Antti Lehto    

18m luokka
22. Martti Koivula
24. Olli Teronen

Kisojen viralliset sivut
Suomen joukkueen Blogi
Suomen joukkue Facebookissa
Tulokset

 

wgc 2012 argMM-kilpailut 5.-20.1.2013 Argentina

 

 

 

Vakioluokka
15. Aku Jaakkola

Kerholuokka 
7. Eric Heinonen
19. Juhani Sahlberg

Suomen joukkue Facebookissa
Tulokset


2011

Naisten MM-kilpailutArboga Ruotsi PX Ventus 2bNaisten MM-kilpailut 15.-26.6.2011, Arboga, Ruotsi

 

 

 

15m luokka
13. Eija Kujansuu

Joukkueen blogi

EM 17.-30.7.2011 Nitra, Slovakia 

EM-kultaa Harri Hirvola ja Visa-Matti Leinikki
EM-kultaa  Harri Hirvola ja Visa-Matti Leinikki

Kerholuokka
11. Antti Koskiniemi
32. Jouko Ruotsalainen

Vakioluokka
26. Tero Koivunen
27. Ilkka Tourula

20m 2-paikkaisluokka
1. Harri Hirvola & Visa-Matti Leinikki

Joukkueen blogi
Kisasivut

EM 31.7-14.8.2011, Pociunai, Liettua 


5. sija Markku Kuusisto
Kuva PY

15m luokka
5. Markku Kuusisto
11. Tapio Tourula

18m luokka
19. Martti Koivula
20. Eric Heinonen

Joukkueen sivu
Joukkueen blogi
Kisasivut
Tulokset


2010

logo_wgc2010MM-kilpailut 3.-18.07.2010, Prievidza, Slovakia

 

 

Vakioluokka
17. Juha Sorri
29. Aku Jaakkola

Kerholuokka
29. Juhani Sahlberg
39. Sakari Pyörre

Joukkueen sivut
Kisasivut

head2

MM-kilpailut 21.7.- 6.8.2010 Szeged, Unkari

15m, 18m ja Avoinluokka

15m luokka
13. Harri Hirvola
17. Tapio Tourula

18m luokka
23. Erkki Heinonen
37. Antti Lehto
Joukkueen sivusto
Joukkueen blogi
Kisasivut


2009

Nuorten MM-kilpailut 21.6.-5.7.2009, Räyskälä

Joukkueen sivu
Jutut pulinajaksolta

Nuorten joukkueen valmennusleiri Bloemfontein, Etelä-Afrikka

EM-kilpailut 27.6-11.7.2009, Nitra, Slovakia


6. sija, Erkki Heinonen

15m luokka
10. Harri Hirvola
14. Tapio Tourula

18m luokka
6. Erkki Heinonen
25. Hannu Halonen

Avoinluokka
21. Olli Teronen
24. Martti Koivula

Kisasivut
Joukkueen sivut
Tarinat pulinajaksolta

EM-kilpailut 21.7-9.8.2009 Pociunai, Liettua

Vakio-, Kerho-, 20m- ja Maailmanluokka

Vakioluokka
23. Antti Taimioja
24. Ismo Salokannel

Kerholuokka
24. Juha Vainikka
27. Markku Valkama

Tarinat pulinajaksolta
Tulokset


2008

MM-kilpailut 7.-19.7.2008 Rieti, Italia

Maailmanluokka
14. Asko PANKKA
16. Harri TUVIALA

Kerholuokka
18. Juhani SAHLBERG
29. Jouko RUOTSALAINEN

Vakioluokka
16. Juha SORRI
19. Antti KOSKINIEMI
Joukkueen sivu
Tarinat pulinajaksolta

Nuorten PM-2008 (ja esi-MM) Räyskälä
-joukkueen sivu SIL:n sivustolla
-jutut pulinajaksolta

MM-kilpailut 2.-16.8.2008 Lüsse, Saksa

Erkki Heinonen maaliintulo
MM-kilpailut 6. sija, Erkki Heinonen (HE)

15m luokka
14. Harri Hirvola
30. Tapio Tourula

18m luokka
6. Erkki Heinonen
33. Tero Koivunen

Avoinluokka
12. Antti Lehto
24. Martti Koivula

Tarinat pulinajaksolta
Joukkueen sivut
Kisasivut


2007

EM-2007 Issoudun
-joukkueen sivu SIL:n sivustolla
-tarinat pulinajaksolta

Nuorten MM-2007 Rieti 
-jutut pulinajaksolta.

EM-kilpailut 29.7.-11.8.2007, Pociunai, Liettua

Tarinat pulinajaksolta

Maailmanluokka
4. Harri Tuviala
10. Timo Pankka

Kerholuokka
17. Olli Teronen
19. Sakari Pyörre

Vakioluokka
9. Juha Sorri
18. Tero Koivunen

Rietin MM-2008 joukkueen esikisa Sabina Glide + tarinat ja Coppa Internazionale Mediterraneo +  CIM tarinat.


2006

MM-kilpailut 4.-17.6.2006, Eskilstuna, Ruotsi

MM-2006 Eskilstuna Ruotsi
-Joukkueen esittely
Ensimmäinen kisaviikko
Vanhat jutut

Vakioluokka
13. Timo Saarnimo
15. Kristian Roine

15m luokka
14. Hannu Nurmiranta

18m luokka
19. Pekka Uoti
21. Asko Pankka

Avoinluokka
9. Antti Lehto

Kerho MM-2006 Vinon Ranska


2005

EM-kilpailut 4.-16.7.2005, Räyskälä

EM-2005 Räyskälä
Harjoitusviikko
1. kisaviikko
Antti Lehto on editoinut videon Räyskälän EM-kisoista 2005.

Nuorten MM-2005
Joukkueen esittely
Juttuarkisto

 

EM-kilpailut 9-23.7. 2005 Nitra, Slovakia

Vakioluokka
20. Juha Sorri
25. Jarmo Forsstén

18m luokka
14. Pekka Uoti
23. Martti Sucksdorff

 

Kerholuokka 16. Kimmo Pulkki
26. Ismo Salokannel

 

Kisasivut/Tulokset

 MM-2006 esikisa Viking glide